wtorek, 20 września 2011

Twoja pierwsza strona internetowa

Mogłoby się wydawać, że stworzenie strony internetowej należy do bardzo trudnych czynności i potrafią to zrobić tylko specjaliści. Nic bardziej mylnego. W obecnych czasach stronę może stworzyć każdy, a to za sprawą darmowych systemów zarządzania treścią.


Zatem przejdźmy do konkretów. W tym wpisie chciałbym polecić dwa najlepsze na świecie CMS-y (Content Managment System) – Wordpress i Joomla!. Wordpress, teoretycznie, jest systemem blogowym, jednakże można go dostosować całkowicie do swoich potrzeb i sprawić, żeby doskonale nadawał się do typowej strony internetowej, zarówno kilkupodstronowej wizytówki, jak i dużego serwisu. Jest bardzo intuicyjny i poradzi sobie z nim każdy. Joomla! jest nieco trudniejsza i wymaga już podstawowej wiedzy z zakresu HTML, dlatego dla początkujących polecam Wordpressa.
Decydując się na stworzenie strony internetowej należy przede wszystkim wybrać hosting, czyli miejsce na serwerze, na którym będzie się znajdować nasza strona. Warto znaleźć dobry i renomowany hosting, aby zapewnić sobie odpowiednie zabezpieczenie danych. Nie chcemy przecież, aby ktoś się kradł nasze dane. Dla jednej strony wystarczy hosting w cenie około 50 zł rocznie.
Kolejnym elementem, jaki należy zakupić, jest domena. Oczywiście można skorzystać z darmowych domen, jednakże w takiej sytuacji nigdy nie będziemy mieć pewności, czy ktoś nam ich nie odbierze, bo przecież nie będzie nasza. Warto kupić domenę również dlatego, że zwiększa ona prestiż naszej strony. To wydatek od 10-100 zł rocznie (w zależności od końcówki domeny).
Gdy będziemy już mieli wybrany system CMS, hosting i domenę, wystarczy tylko wrzucić skrypt na serwer za pomocą klienta FTP, na przykład Filezilli, stworzyć bazę danych (w Direct Adminie lub Cpanelu – w zależności co oferuje nasz hosting) i przejść do instalacji podając dane dostępu do bazy danych. Et voila! Nasza strona już istnieje. Pozostaje tylko znalezienie ładnego szablonu, który będzie pasował do tematyki i ewentualne dopracowanie go według naszych potrzeb oraz stworzenie treści. Pamiętaj, mówi się, że content is the king i to prawda. Zadbaj o treści wysokiej jakości, aby przyciągać nimi do siebie użytkowników. Z panelu administracyjnego Wordpressa bez najmniejszych problemów dodasz teksty, obrazki, ankiety, formularz kontaktowy i wszystko to, czego będziesz potrzebował.

Jak uczyć się programowania?

Wiele osób chce lub musi nauczyć się programować w nowym języku. Kupuje, ewentualnie wypożycza wtedy odpowiednie książki,  szuka kursów on-line w internecie lub udaje się do osób udzielających korepetycji z programowania. Jednak czy te metody są skuteczne?

Programowanie jest sztuką jak mawia klasyk. Programowanie to połączenie analitycznego myślenia z odpowiednim podejściem do problemu. Nie można się nauczyć programowania na pamięć. Dlatego, czytając tylko książki i kursy gdzie mamy do czynienia z suchą teorią, możemy poznać i nauczyć się jedynie składni. Oczywiście składania jest bardzo ważna, bo to podstawowe narzędzie w programowaniu, jednak nie jest to najważniejsze. Zatem jak nabyć umiejętność programowania?
Przede wzsystkim czytając książki albo kursy internetowe, musimy wykonywać zapisane tam przykłady. Nawet gdy są one najprostsze i banalne a efekt końcowy widać na pierwszy rzut oka, warto pisać kod (nie kopiować) i go uruchamiać. W ten sposóbuczymy się składni w sposób praktyczny, poznajemy dobre nawyki i widzimy jak wszystko działa w praktyce. Nawet najbardziej banalny przykład można modifykować i dodawać linie kodu któych nie ma w książce lub kursie.
Nauka programowania powinna opierać się głównie na praktyce, czyli pisaniu wszelkiego rodzaju programów. Począwszy od prostych programików, aż do trudniejszych aplikacji wymagających zapoznania się z nowymi możliwościami języka. To właśnie pisanie i jeszcze raz pisanie setek tysięcy, a potem milionów linijek kodu pozwola na opanowanie umiejętności programowania, gdyż tak naprawdę na tym to polega.
W książkach i kursach często znajdziemy tylko podstawowe przykłady programów. Brak tam praktycznych zasosowań i zaawansowanych porad które mogą pomóc zrozumieć i nauczyć czegoś nowego. W tym przypadku, pomocne stają się wszelkiego rodzaju wortale internetowe o tematyce informatycznej, gdzie znajdziesz wiele ciekawych i przede wszystkich pomocnych opisów gotowych kodów źródłowych. Analizujące je oraz edytując, możemy się naprawdę wiele nauczyć.
Podsumowując, nauka programowania opiera się zdecydowanie na praktyce. Trzeba samemu się uczyć pisząc coraz to nowe aplikacje a także edytując i analizując gotowe, zaawansowane kody źródłowe.
Internet towarzyszy nam w codziennym życiu, stykamy się z nim na każdym kroku. Jego rozwój następuję w bardzo szybkim tempie. Dużą wikszość spraw możemy załatwić przez internet. Zapłacić rachunki, rozmawiać z przyjaciółmi, zrobić zakupy korzystjąc ze sklepu inernetowego. Jak działa sklep internetowy?
Kto pierwszy ???
Pierwszy supermarket internetowy w  Polsce, wg tygodnika TIME, otwarty został w 1997 r. przez firmę ToTu z Poznania.
Wraz z ciągłym rozwijaniem się technologii, rozwija się również różnorodne zastosowanie Internetu od przeglądania, odtwarzania, ściągania różnych plików ze stron internetowych do robienia zakupów na stronach do tego przeznaczonych.
Co to jest  ???
Sklep internetowy jest to serwis internetowy dający zastosowanie i wykorzystanie handlu elektronicznego poprzez możliwość zamawiania produktów drogą internetową . Jest coraz bardziej popularna i wygodną metodą robienia zakupów, ponieważ można zaoszczędzić na niej czas - nie wychodząc z domu robiąc zakupy, zaoszczędzić pieniądze – sklepy internetowe posiadają konkurencyjne ceny, oraz istnieje możliwość natychmiastowego porównania cen od innych dostawców.
Jakie rodzaje ???
Każdy sklep internetowy sprzedaje towar danej tematyki którą się zajmuje , istnieją również portale w których wszyscy mogą po odpowiedniej rejestracji i weryfikacji zamieścić towar, on przydzielany jest do odpowiedniej kategorii  np.(WWW.allegro.pl),   a cały portal dzielony jest na wszystkie możliwe kategorie. Dodatkowo coraz modniejsze staje się zamawianie zakupów spożywczych z dostawą do domu które oferują niektóre strony internetowe.
Jak wygodnie zapłacić ???
Przelewy bankowe - to powszechnie uznana, najpopularniejsza metoda rozliczania transakcji bezgotówkowych na całym świecie. Wraz z rozwojem Internetu pojawiły się przelewy online, które są szybsze, tańsze i wygodniejsze. Usługa szybkiego przelewu online jest kolejnym krokiem w procesie ewolucji rozliczania transakcji bezgotówkowych.·        
Karta płatnicza -to podstawowe narzędzie, które umożliwia zdalny dostęp do pieniędzy znajdujących się na koncie bankowym.
Telefon komórkowy -już dawno przestał pełnić wyłącznie swą pierwotną funkcję. Dzisiaj komórki z powodzeniem zastępują aparaty, kamery czy odtwarzacze muzyki. Dzięki funkcji SMS telefony komórkowe mają również zastosowanie w płatnościach internetowych, a konkretnie w mikropłatnościach.·        
Portfele elektroniczne (internetowe) -to metoda płatności stworzona specjalnie na potrzeby Internetu. Idea portfeli internetowych zakłada stworzenie wirtualnego miejsca, z którego można dokonywać płatności w możliwie najprostszy i najszybszy sposób. Identyfikatorem użytkownika jest w tym wypadku adres e-mail, a obsługa swego konta jest możliwa wyłącznie przez Internet . Portfele internetowe są globalne – za ich pośrednictwem można płacić osobom z całego świata w najróżniejszych walutach. Najbardziej znane portfele elektroniczne to PayPal i Moneybookers.
W Internecie chociaż to nieprawdopodobne można zapłacić gotówka a o to kilka sposobów:
Tradycyjny przelew bankowy – przelew w tradycyjnej placówce dowolnego banku.
Przekaz pocztowy – płatność w dowolnej placówce pocztowej poprzez blankiet pocztowy.
Moje Rachunki – płatność w jednym z ok. 7000 punktów handlowych w Polsce tj. sklepy Carrefour i Real czy stacje PKN Orlen.  Zapłać w Żabce – płatności w sklepach „Żabka” na terenie całej Polski.
Kupony UKASH – międzynarodowa metoda płatności kuponami UKASH, kupionymi wcześniej za gotówkę np. na stacji benzynowej czy w kiosku (w sumie 120 tysięcy punktów w Europie). Polega na wpisaniu numeru kuponu w odpowiednie miejsce, w czasie dokonywania płatności.
Jak towar dociera to klienta ???
Można wybrać sposób w jaki paczka z produktem do nas trafi. W zależności jaka jest waga i rozmiar naszego zamówienia. Towar możemy zamówić standardowo pocztą, jeżeli nie mam do niej zaufania istnieje zawsze opcja zamówienia kuriera. Jednakże jeżeli szczególnie chcemy zadbać o bezpieczeństwo przesyłki a nie mieszkamy daleko zawsze można odebrać ją osobiście.